×
Szczypce KNIPEX i ich najpopularniejsze rodzaje

Szczypce KNIPEX i ich najpopularniejsze rodzaje

Szczypce to jedne z najbardziej powszechnych narzędzi ręcznych. Są niezbędne podczas majsterkowania, prac domowych, a także przy wielu specjalistycznych czynnościach. „Do czego służą szczypce”? Na to pytanie odpowiedzi jest wiele. Szczypce to narzędzia dla mechanika, ale też przyrząd, który powinien znaleźć się wśród podręcznych akcesoriów w każdym domu. Na jakie najlepiej się zdecydować? Doskonałym rozwiązaniem jest zestaw szczypiec. Może on obejmować zarówno uniwersalne szczypce, jak i szczypce specjalne przeznaczone do profesjonalnych, precyzyjnych prac. Szczypce są narzędziami odpowiednimi do zaciskania, zaginania oraz cięcia różnych materiałów. Dzięki doborowi odpowiednich szczypiec, szybko i z łatwością dokonasz wszelkich robót naprawczych. Te precyzyjne przyrządy zapewnią potrzebną precyzję chwytu i sprawią, że praca stanie się przyjemnością.

 

Szczypce uniwersalne (tak zwane kombinerki)

Popularnie nazywane kombinerkami. Są zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem szczypiec, o czym świadczy fakt, że stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia większości warsztatów i garaży.

 

 

Szczypce płaskie i okrągłe

Szczypce płaskie posiadają gładko wykończone szczęki, dzięki czemu nie niszczą nawet miękkich materiałów. Służą głównie do przytrzymywania, ściskania, a także kształtowania różnego rodzaju elementów. Szczypce okrągłe, zgodnie z nazwą, posiadają okrągłe szczęki, które doskonale sprawdzają się przy kształtowaniu drutów, blaszek czy przewodów.

 

 

Szczypce wydłużone proste i wygięte

Szczypce wydłużone proste nazywane są powszechnie bocianami. Stanowią połączenie szczypiec płaskich ze szczypcami okrągłymi. Szczypce wydłużone wygięte posiadają podobną konstrukcję, z tym że końcówki ich szczęk są wygięte ku górze. Oba rodzaje szczypiec używane są przede wszystkim przez profesjonalistów, którzy wykonują precyzyjne prace.

 

Szczypce czołowe

Szczypce czołowe charakteryzują się krótką, acz solidną konstrukcją szczęk. Ich ostre krawędzie umożliwiają łatwe przycinanie oraz zaginanie drutów, prętów, kabli, a nawet gwoździ. Działają na podobnej zasadzie, co dobrze znane obcęgi.

  

Szczypce boczne

Nazywane też obcinakami bocznymi. To narzędzia przeznaczone głównie do cięcia drutów, przewodów oraz wielu innych tego typu elementów. Ich szczęki wraz z ostrymi krawędziami są osadzone blisko przegubu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dużej siły nacisku w trakcie cięcia.

Szczypce nastawne

Nazywane też szczypcami do rur. Posiadają rozsuwane powierzchnie trzymające, które umożliwiają chwytanie rur różnych rozmiarów, stąd cieszą się dużym powodzeniem wśród osób wykonujących zlecenia hydrauliczne oraz monterskie, związane z wodociągami czy armaturą.

 

 

Szczypce zaciskowe i zbrojarskie

Szczypce zaciskowe posiadają radełkowane szczęki o różnych kształtach, mechanizm zapadkowy, odpowiadający za blokowanie i stały nacisk, oraz śrubę, dzięki której możemy regulować siłę nacisku. Stąd też szczypce zaciskowe sprawdzają się głównie przy spawaniu, hydraulice i pracach samochodowych. Szczypce zbrojarskie z kolei posiadają małą głowicę oraz długie ramiona, które umożliwiają łatwe zakręcanie drutów zbrojeniowych oraz odcinanie końcówek.

  

Szczypce precyzyjne

Szczypce precyzyjne posiadają sprężynkę, samoczynnie rozwierającą szczęki, oraz różne kształty, umożliwiające prace nad różnego rodzaju materiałami. Sprawdzają się przy precyzyjnych pracach modelarskich, jubilerskich czy też w mikromechanice.

 

Szczypce do ściągania izolacji – w wygodny sposób pozwalają na ściągnięcie izolacji. Narzędzie to bardzo szybko usuwa izolację z różnego rodzaju przewodów o różnych przekrojach. Usprawnia i ułatwia prace elektryczne, w znaczący sposób ograniczając czas potrzebny na tę czynność. Szczypce do izolacji są wykonane z wysokiej jakości stali, co gwarantuje ich długą żywotność.